05 / 689 20 60 info@os-hrpelje.si

Spoštovani starši!

Sporočamo vam, da smo na šoli zasledili posamezne primere pojava naglavnih uši. Naglavne uši se prenašajo z direktnim dotikom glave z glavo. Možen je tudi prenos preko oblačil, zlasti pokrival, posteljnine, pripomočkov osebne higiene (npr. glavnikov).

Poleg umivanja las s preparati za razuševanje so pomembni tudi drugi ukrepi kot so:

– o pojavu uši so starši dolžni obvestiti vrtec oziroma šolo, ki jo obiskuje otrok,
– ušivost ni problem higiene in ni sramotno, o tem se je potrebno pogovarjati,
– redni pregledi lasišč ter pravočasno ukrepanje pri vseh članih družine ,
– posteljnino, vzglavnike, pokrivala, šale je potrebno oprati pri temperaturi vsaj 60 oC, pri tem se ne sme pozabiti na glavnike, krtače, sponke …,
– predmete in oblačila, ki jih ne moremo oprati, pa naj se za najmanj dva tedna shranijo v dobro zaprto plastično vrečko ali za 48 ur položijo v zamrzovalnik,
– kape, šali, glavniki naj se ne posojajo,
– oblazinjeno pohištvo, talne obloge, avtomobilske sedeže temeljito očistiti s sesalcem za prah (vrečko je potrebno po sesanju takoj zamenjati z novo),

– podrobneje na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje – NIJZ http://www.nijz.si/usi-naglavne-usi

– predvsem je treba starše/skrbnike opozoriti, da so dolžni obvestiti šolo (učitelja) v primeru, če pri svojem otroku ugotovijo ušivost, čemur mora slediti učinkovito obveščanje šole ter s strani staršev/skrbnikov izvajanje vseh ukrepov pri vseh otrocih in članih družine, in to ves čas, dokler obstoja ušivost, saj bodo le-tako lahko dovolj učinkoviti.

Postopek razuševanja ponovite čez 7–10 dni, med enim in drugim postopkom razuševanja pa vsak dan temeljito pregledujte lasišče, ter mehansko odstranjujte gnide z lasišča z gostim glavnikom ali z rokami. Otrok se lahko vrne v šolo 24 ur po opravljenem prvem postopku razuševanja.

Hvala za razumevanje, sodelovanje in lep pozdrav.

   Nekaj zanimivih informacij lahko nadete tudi v TUKAJ priloženi zloženki.

Ravnatelj: Sebastijan Mavrič

Dostopnost