05 / 689 20 60 info@os-hrpelje.si

Naslovna slika

Četrtkove stopinje so za seboj pustile sled, v kateri smo se lahko podučili o številnih zanimivostih, povezanih s Prešernom.

Ali ste vedeli, da

  • ne obstaja niti ena upodobitev Franceta Prešerna, ki bi nastala še za časa njegovega življenja. Izjave sorodnikov in njegovih prijateljev pričajo o tem, da se je Prešeren izogibal portretiranju. Najbolj znana pesnikova podoba je nastala kakšno leto dni po njegovi smrti. Po spominu jo je ustvaril ljubljanski slikar Franz Goldenstein;

 

  • da je imel Prešeren z Ano Jelovšek tri otroke, dve hčeri in sina. Z njimi je imel stalne stike in jim denarno pomagal po svojih močeh. Vendar pa se z Ano Jelovšek ni želel poročiti, zato so bili otroci nezakonski in so imeli materin priimek. Ernestina, edina od otrok, ki je preživela otroštvo, je na osnovi materinega pripovedovanja in lastnih spominov napisala knjigo o očetu, ki je pomemben vir za raziskovanje in razumevanje Prešernovega življenja;

 

  • da je Prešernov spomenik v Ljubljani eden najbolj znanih spomenikov v Sloveniji. Spomenik je nastal na pobudo pisatelja Josipa Stritarja in pesnika Simona Gregorčiča, njegov avtor pa je Ivan Zajec. Spomenik je ob odkritju (l. 1905) zaradi razgaljene muze nad pesnikom naletel na številne kritike. Kljub vsem nasprotovanjem je spomenik ostal nespremenjen in je danes pomemben in nepogrešljiv del Ljubljane. Pred njim vsako leto na Prešernov dan, 8. februarja, priredijo recitacijski maraton, na katerem priznani umetniki recitirajo Prešernovo poezijo.

 

Daša Rebec in Petra Ražem

 

Več slik lahko najdete TUKAJ.

 

 

 

Dostopnost