05 / 689 20 60 info@os-hrpelje.si

V ponedeljek, 13. marca, so devetošolci sončno dopoldne preživeli na mestnih ulicah Trsta. Ogledali so si naravoslovni muzej s človeško ribico v rovih protiletalskih zaklonišč med 2. svetovno vojno, doživeli kulturni utrip mesta skozi dolga stoletja trajajočo zgodovino (rimski amfiteater, sinagoga, protestantska cerkev, rimski slavolok, portal v hišo, kjer je živel škof Bonamo, glavni mestni trg, stavbo slovenskega Narodnega doma, arhitekturne značilnosti habzburške monarhije), objeli kip angleškega književnika Jamesa Joyca ob Velikem kanalu in si postavili ključno vprašanje o pravicah slovenske narodne manjšine ter spoznali grozote fašizma, zapisane v koncentracijskem taborišču Rižarna.

Pomen današnjega Trsta sta nam vodiča Franc in Violeta naslikala v skladu s Cankarjevimi besedami, saj je Trst mesto v nazadovanju zaradi onesnaženosti s težko industrijo, z zažigalnico smeti in tovarno azbestnih plošč, zato  mu danes pripisujemo oznako “eno od najbolj rakotvornih mest v Evropi” … ter mesto s še močno prisotnim nacionalizmom, kar uničuje vse slovenskega, kar je nekdaj v tem mestu živelo.

             

Dostopnost